Recyclix
to firma, która udostępniła swój portal inwestorom w maju 2015 roku. Zazwyczaj tego typu programy rejestrowane są w krajach typu offshore, które gwarantują wysoki stopień anonimowości, jednakże w przypadku Recyclix firma zarejestrowana została na terenie Unii Europejskiej, a co więcej na terenie Polski, gdzie zyskuje coraz większe grono swoich zwolenników. Recyclix działa jako spółka z o.o. Posiada więc własny numer KRS, nip, regon i nie jest anonimowa. Prezesem firmy jest Šuranovas Aleksandr. Nie jest on więc reprezentowany stricte przez Polaków, ale przez Łotyszów.
Czym się firma zajmuje?
Główna działalność firmy to recykling, czyli przetwarzanie odpadów i odzyskiwanie z nich materiałów i surowców. Działalność jest więc typowo ekologiczna. Firma swoimi zyskami chce się dzielić ze swoimi inwestorami.
W firmie możemy więc kupić … śmiecie, które są potem poddawane przetworzeniu i ten przetworzony materiał możemy potem sprzedać.
Jak to działa
Na pierwszy rzut oka system może wydawać się skomplikowany i wymagający umiejętności matematycznych, ale już wyjaśniamy jak działa. Po wpłacie depozytu albo korzystając z bonusowej kwoty możemy rozpocząć inwestycję w programie poprzez zakup śmieci (w kilogramach). Proces inwestycyjny dzieli się na cykle a te na podcykle (śmiecie -> regranulat -> granulat), po którym możemy albo reinwestować depozyt i rozpocząć kolejny cykl, albo reinwestować depozyt i wypłacić same zyski (jeżeli ich wysokość osiągnie 20 euro) albo wypłacić całość: zyski + depozyt (przy pomocy opcji sprzedaży towarów). Z której opcji warto skorzystać omówię później.
Cały cykl inwestycyjny trwa 5 tygodni, w tym pierwszy podcykl trwa 3 tygodnie (do przeróbki śmieci na regranulat) a drugi 2 tygodnie (do przeróbki regranulatu na granulat). Po pierwszym podcyklu czyli po 3 tygodniach otrzymujemy 6% od zainwestowanej kwoty. Kontynuujemy cykl i po kolejnych 2 tygodniach otrzymujemy 8% od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży granulatu i regranulatu. Zysk 8% z drugiego podcyklu jest naliczany tylko wtedy, jeśli zdecydujemy się na reinwestycję.
Zyski te możemy wypłacić albo reinwestować. Aby móc je wypłacić muszą one wynosić minimum 20 euro. Aby móc je reinwestować, należy je przenieść z withdrawal balance na account balance, czyli z salda do wypłaty na saldo bieżące. Takie przeniesienie jest również formą wypłaty, dlatego minimum w tym przypadku również wynosi 20 euro.
Nie możemy więc reinwestować zysku, który np wyniósł 10 euro, chyba że zaznaczymy w profilu opcję „Restart cycles and compound profit after the cycles end automatically”. Spowoduje ona efekt kumulacji polegający na tym, że każdy zysk nawet ten poniżej 20 euro zostaje dodany do kwoty depozytu dzięki czemu w kolejnym cyklu zyski są wyższe. Jednakże w takiej opcji nie możemy nic wypłacić dopóki ta opcja jest włączona, gdyż po całym cyklu rozpocznie się automatycznie kolejny. Jest to więc zautomatyzowana forma reinwestycji, z której warto skorzystać jeśli naszą strategią jest realizacja zysków w późniejszym czasie a także w sytuacji, gdy nasz depozyt nie jest wysoki, gdyż withdrawal balance niemożliwy do wypłaty (a więc poniżej 20 euro) nie pracuje i nie generuje zysków.
Po zakończeniu cyklu możemy zdecydować się na sprzedaż produktu końcowego. Nie otrzymamy jednak jego potencjalnej wartości lecz kwotę 25% wartości od wartości granulatu (0.6 euro za 1 kg). Pozostałe 75% zabiera nam firma jako swój zysk i swoich partnerów. Należy więc bardzo dobrze zaplanować użycie tego przycisku, gdyż istnieje taka opcja, że otrzymamy mniej środków niż wpłaciliśmy do programu. Należy więc z niej skorzystać tylko wtedy jeśli chcemy wycofać całość środków i tylko wtedy jeśli jesteśmy przekonani, że te 25% to będzie wyższa kwota niż nasza inwestycja. Najszybciej osiągniemy taki scenariusz w przypadku powtarzania cyklów i reinwestycji zysków. Inną opcją jest dokupienie udziałów w wyposażeniu firmy (np sortownia, niszczarka, myjka), co spowoduje zwiększenie naszego udziału w trakcie sprzedaży z 25% do nawet 50% oraz zwiększenie limitu zakupu śmieci do 350 ton a więc do równowartości 70,000 euro (standardowo maksymalnie możemy kupić 5000 kg, a ponieważ 1 kg śmieci kosztuje 0.2 euro to nie więcej niż za 1,000 euro). Sens kupowania udziałów jest więc tylko wtedy jeśli decydujemy się na inwestycję nie niższą niż 1000 euro. To ile udziałów warto kupić i jakie nam dają korzyści możemy wyliczyć w kalkulatorze inwestycyjnym dostępnym na stronie Recyclix.
Firma nie nakłada limitu powtarzanych cyklów.
Przykład inwestycji
Omówiony proces najlepiej zobrazować na przykładzie:
Załóżmy, że nasza kwota inwestycji to 100 euro. Cena za 1kg śmieci wynosi 0.2euro, dlatego za tę kwotę możemy nabyć 500 kg śmieci. Rozpoczynamy cykl przeróbki śmieci, który rozpoczyna się od 1 podcyklu (śmiecie-> re-granulat). Po 3 tygodniach kończy się 1 podcykl i otrzymujemy z naszych śmieci 500 kg regranulatu. Regranulat warty jest więcej niż śmiecie, gdyż 1 kg kosztuje 0.4 euro. Wartość naszego towaru to więc już kwota 200 euro. Na tym etapie możemy sprzedać nasz towar, choć nie jest to jeszcze opłacalne, albo użyć przecisku „recycle” aby kontynuować cykl i przejść do drugiego podcyklu. Po upływie 2 tygodni nasz regranulat przekształca się w granulat, a więc produkt końcowy, który warty jest już 300 euro (1kg granulatu kosztuje 0.6 euro x 500 kg = 300 euro).
Jeżeli po zakończeniu cyklu zdecydujemy się na sprzedaż naszego granulatu to otrzymamy 25% jego wartości a więc 75 euro (300 euro x 25% = 75 euro) + 6% od 100 euro z pierwszego podcyklu czyli 6 euro. Razem: 81 euro(75+6). Jest to więc kwota niższa od naszej kwoty inwestycji (100 euro) dlatego na tym etapie (po 1 pełnym cyklu) sprzedaż naszego granulatu nie jest opłacalna. Konieczna jest więc reinwestycja. Reinwestycja następuje po kliknięciu przycisku „restart”. Dodatkową korzyścią skorzystania z restartu jest dodatkowy zysk w postaci 8% od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży granulatu i regranulatu, czyli 8% od kwoty 100 euro (300 minus 200), co daje nam kwotę8 euro. Po skorzystaniu z tej opcji nasz zysk wyniesie więc w sumie 14 euro (6 euro z pierwszego podcyklu i 8 euro z drugiego podcyklu).
Strategia
Patrząc na przykład powyżej możemy zauważyć, że w przypadku strategii powielania cyklów inwestycyjnych i wypłaty samych zysków to pierwszy cykl przy depozycie 100 euro nie dał nam wystarczającego zysku do wypłaty (14 euro a minimum to 20 euro). Jeżeli chcemy, aby nasz pierwszy cykl wygenerował kwotę do wypłaty to nasz depozyt powinien wynieść minimum 143 euro (8.58 euro po pierwszym cyklu +11.44 po drugim cyklu daje nam w sumie kwotę20.02 euro).
Bonus
Dla wszystkich nowych użytkowników proponowany jest bonus 20 euro nawet jeśli nie złożysz depozytu (oferta limitowana czasowo). Jednakże minimum do wypłaty w tym programie to jest kwota 20 euro, dlatego konieczne jest reinwestowanie zysków i wykonanie kilku cykli (minimum czterech) aby móc wypłacić środki z bonusa. Przy odsprzedaży granulatu, na który składał się zakup śmieci o wartości 20 euro, otrzymamy 15 euro (za 20 euro kupujemy 100 kg śmieci a wartość granulatu wynosi 60 euro x 25% = 15 euro) dlatego pozostałe 5 euro potrzebne do wypłaty musimy skalkulować z zysków za każdy cykl. Pomocny jest kalkulator, choć nie działa on do końca prawidłowo, gdyż np. po 4 cyklach kwoty bonusowej otrzymamy 24,60 euro do wypłaty a kalkulator wskazuje tylko 23,40 euro. Nie dolicza on jednak zysku 6% z pierwszego podcyklu, który otrzymujemy w cyklu kończącym się odsprzedażą.
Teoretycznie już 3 cykle wystarczyłyby aby otrzymać zysk z kwoty bonusowej, jednakże jeżeli ktoś nie posiada własnego depozytu to wymagane jest minimum 4 cykle aby móc wypłacić zysk. Zysk i kwotę depozytu bonusa po 4 cyklach możemy wypłacić tylko na konto bankowe.
Depozyty/wypłaty
Minimalny depozyt to 20 euro a minimalna inwestycja – 0.2 euro, jednakże to zbyt mała inwestycja aby móc realnie zarabiać w tej firmie. Warto skorzystać z kalkulatora na stronie programu aby sprawdzić możliwe zyski.
Wpłaty mozemy dokonywać kartą, przelewem bankowym albo poprzez bitcoin a wypłaty dodatkowo paypalem.
Minimalna wypłata to 20 euro.
Program polecający
Program oferuje 4-poziomowy system polecający. Na 1 poziomie otrzymujemy 10% od pierwszej kwoty depozytu osoby poleconej, na drugim 3%, na trzecim 2% a na ostatnim czwartym 1%.